Torek, 29. marec 2022

VAREN NAKUP

Na portalu zasledite primerno parcelo za gradnjo družinske hiše. Po opravljenem ogledu, se po temeljitem razmisleku naposled odločite za nakup le-te parcele. Pred podpisom prodajne pogodbe s prodajalcem, vam priporočamo skrben pregled dejanskega kot tudi pravnega stanja nepremičnine in tako poskrbite za varen nakup parcele.

Kako varno kupiti parcelo?

V naravi preverite dejansko stanje glede parcelnih mej, morebitne poti preko parcele do sosednjih zemljišč ter urejenost dostopa do javne ceste. Posebno pozornost je potrebno nameniti pravnemu stanju parcele, ki jo nameravati kupiti za gradnjo vaše družinske hiše. V zemljiški knjigi preverite naslednje stvari:

  • vpis dejanskega lastnika v zemljiško knjigo,
  • preveriti morebitna bremena oziroma vpisane hipoteke,
  • služnosti v korist kot tudi v breme parcele,
  • morebitne vpise različnih vrst zaznamb.

V primeru, da pri preverjanju stanja v zemljiški knjigi ugotovite, da prodajalec kot dejanski lastnik ni vpisan v zemljiški knjigi, je potrebno najprej preveriti morebitne ovire za vpis v zemljiško knjigi, ki bi lahko ovirale tudi vpis kupca kot novega lastnika v zemljiško knjigo.

Morebitno vpisne hipoteke lahko vplivajo na varnost nakupa parcele. Pozornost namenite znesku kredita, ki je zavarovan s hipoteko. V primeru, da znesek kredita presega prodajno vrednost nepremičnine, svetujemo, da se pogodbeni stranki predhodno dogovorita na kakšen način bo prodajalec odplačal preostanek kredita, ki se ne pokrije s plačilom kupnine. Če prodajalec tega ne stori, banka ne bo izbrisala hipoteke in bo še vedno bremenila kupca kot novega lastnika.

Svetujemo, da v zemljiški knjigi preverite tudi morebitno vpisane služnosti ki so v korist in breme zemljišča, katerega nameravate kupiti. Služnosti, ki so vpisane v korist te parcele ali v korist vsakokratnega lastnika so lahko koristne (npr. dodaten dostop do parcele preko sosednjega zemljišča). Obstajajo tudi služnosti v breme te parcele, ki pa omejujejo in posegajo v posestno pravico lastnine te parcele (služnost za hojo ali vožnjo z avtomobilom preko te parcele). Posvet z nepremičninskim strokovnjakom priporočamo v primeru vpisanih služnosti, ki bo preveril pravno stanje, obrazložil njihov pomen in ustrezno svetoval glede njihovega izbrisa.

Zaznambe vpisane v zemljiški knjigi:

  • zaznamba prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine,
  • zaznamba osebnih stanj,
  • zaznamba grajenega javnega dobra,
  • zaznamba razglasitve nepremičnine za kulturni ali zgodovinski spomenik oz. naravno znamenitost,
  • zaznamba začetka stečajnega postopka,
  • zaznamba sklepa o izvršbi na nepremičnino,
  • zaznamba izvršljivosti terjatve - hipoteka,
  • zaznamba začasne odredbe v zavarovanje denarne terjatve,
  • zaznamba začasne odredbe v zavarovanje nedenarne terjatve,
  • zaznamba sklepa o začetku razlastitvenega postopka,
  • zaznamba vrstnega reda,
  • zaznamba zavrnitve predloga,
  • zaznamba, da je bil predlog za vknjižbo, predznambo ali zaznambo zavrnjen,
  • zaznamba pritožbe proti sklepu, s katerim je sodišče dovolilo vknjižbo ali predznambo,
  • zaznamba hipotekarne tožbe.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Nepremičnine Kranj d.o.o.